Ahogy kisütnek a tavaszi nap első sugarai, mozgolódás támad a fűszálak között. Elkezdenek előbújni a kis bogárkák, hangyák, a virágok nyílásával szorgoskodni kezdenek a méhek, megjelennek a pillangók, ébredezik az élővilág.
A gyerekek által egyik legjobban kedvelt kis bogárka a katicabogár, mely sok mese, dalocska szereplője, és ovis jelként is szívesen választják a kicsik.
Nagy népszerűségnek örvend a méhecske is, amely szintén sok-sok játéknak, mesének, foglalkozásnak is főszereplője lehet, akár tavasszal, akár nyáron.
Az alábbiakban pár játékötletet találsz 5 napra elosztva, amelyek megfelelnek az óvodás gyerekek életkori sajátosságainak. Kedvetek szerint bármikor elővehetitek ezeket a játékokat az év során, hiszen egymástól függetlenül is jó időtöltést nyújtanak.
De ha úgy döntesz, haladhattok lépésről-lépésve a „Játékos hónapok” témaköreit követve is, akár hétvégén, akár hétközben.
A lényeg: töltsetek együtt minél több örömteli időt!
1. Ismerjétek meg a katicát és a méhecskét!
Milyenek a katicák és milyenek a méhek?
Mit csinálnak, hogyan fejlődnek?
Tudjatok meg róluk többet!
Miért hasznos mindez?
A gyerekek a segítségünkkel sok-sok új, érdekes ismerethez juthatnak a bennünket körülvevő világról.
Megtanulják figyelmesen szemlélni a környezetünket, tisztelettel fordulni az ott élő élőlények felé.
2. Katicás, méhecskés játékötletek
A katicás, méhecskés játékok során a gyerekek megismerik a katicák és a méhek életmódját, külső ismertetőjegyeiket, felfedezhetik köztük a hasonló vonásokat (például mindegyiknek van szárnya és hat lába), emellett pedig sokféle képességterület fejlődését is támogathatjuk a játékokkal aszerint, hogy melyiket választjuk.
Miért hasznos mindez?
Amikor óvodáskorban egy témakörhöz tartozóan többféle játékot, feladatot biztosítunk a gyerekek számára, akkor lehetőséget adunk nekik arra, hogy egy-egy területet, témakört minél több oldalról megismerjenek. Ezáltal egy komplex élményben, tapasztalatszerzésben lesz részük.
3. Katicás, méhecskés alkotások
Ha már megismertétek és megfigyeltétek a katicákat és a méhecskéket, próbáljátok meg őket megörökíteni valamelyik érdekes kreatív technika segítségével!
Miért hasznos mindez?
- Még jobban rögzülnek az előzetes ismeretek (bogárkák színe, külseje, lábak száma stb.)
- Az alkotás során sokféle anyaggal, eszközzel megismerkednek, ügyesednek azok használatában.
- Fejlődik finom-motorikájuk, szem-kéz koordinációjuk, szín- és forma észlelésük.
4. Katicás, méhecskés mesék
Ezen a héten meséljetek esténként a katicákról és a méhecskékről!
Itt találod a katicás, méhecskés, óvodásoknak szóló meséket.
5. Katicás, méhecskés versek
Az esti mese után ráadásként akár egy-egy verset is olvashattok, de meg is tanulhattok egy rövidebb mondókát, vagy verset közösen!
Miért hasznos mindez?
- A rövid dalocskák, versek a dallamukkal, játékosan rímelő ritmusos soraikkal jó szórakozást nyújtanak a gyerekeknek.
- Segítik a pontosabb kiejtést, fejlesztik a rimtusérzéket.
További anyagok a Játéktárban
A Játéktárban található játékok az óvónői munkám során gyűltek össze és a legőszintébb vélemények nyomán – a gyerekek visszajelzései alapján formálódtak, alakultak.
A segítségükkel szeretném neked átadni annak a sok örömteli élménynek a lehetőségét, amelyet a gyerekek között én is átéltem!
Közös élményt nagyon sok módon varázsolhatunk a gyerekeknek , a Játékos hónapok program ötleteivel ebben szeretnék segíteni neked.
A Játéktár anyagai pedig mindezt kiegészítik, magasabb szintre emelik, hiszen miközben játszunk és örömmel vagyunk együtt, a tudatosan kiválogatott eszközöknek köszönhetően sok-sok észrevétlen képességfejlesztés is megvalósul, melyre ugyanúgy szükségük van a gyerekeknek, mint az örömteli együttlétre.