A pillangós játékötletek folytatásaként nézzünk most tippeket pár olyan alkotáshoz, amelyek ovisok számára is egyszerűen kivitelezhetőek. Fontos, hogy egy-egy foglalkozás megtervezésekor figyelembe vegyük a gyerekek életkorát, vagy még inkább a képességeik szintjét, hiszen ha olyan tevékenységet választunk a számukra, amelyhez még sok segítségre van szükségük, többnyire csak megfigyelők lesznek az alkotás folyamatában. A legjobb, ha van lehetőségük szabadon alkotni és csak minimális beavatkozás, segítségnyújtás szükséges a kreatív tevékenységhez. Ilyenkor sosem az számít, hogy a végeredmény a felnőttek szemével nézve mennyire „szép”, hanem az egész folyamat gyerekekre gyakorolt hatása: mennyire sikerült belefeledkeznie, megvalósítania a saját elképzeléseit és sikerélményként átélnie az alkotást.
Kicsiknek
Az egyik legegyszerűbb foglalatosság, amikor az összehajtott papírtörlőt csak bele kell mártogatni a különböző színű festékekbe. Az első pillangót készíthetitek együtt, megmutatva a gyerekeknek, hogy mindig csak egy kis részt kell a festékbe mártani. A többi már biztosan egyedül is menni fog.
Érdemes ezt a fajta festegetést nyáron végezni, mert akkor hamar megszáradnak a széthajtogatott pilleruhák. A színes-foltos papírt ezután csak össze kell fogni egy zseníliadróttal. Az elkészítés lépéseit itt is megtaláljátok.
Gyorsan elkészülnek a krepp-papír pillangók. Kisebbeknek a méretre vágott darabok közül csak a megfelelő színeket kell kiválogatniuk és a pillangó-test közé ragasztaniuk. Nagyobbak már önállóan is elkészíthetik sablon körberajzolásával és kivágásával az egész pillangót. Itt láthatod a teljes ötletet.
Nagyon egyszerű és kedves ötlet az alma nyomdával készült pillangó, amelyet a legkisebbek is biztosan örömmel fognak elkészíteni. A pillangó teste az ujjacskák nyomdázásával készül. A szárnyakat is díszíthetitek ugyanezzel a módszerrel, vagy a képen látható módon: flittereket ragasztva – bár ez a kisebbeknek még nem biztos, hogy sikerül.
Nyomdázni kézzel-lábbal is lehet. A kicsik számára a tenyér-talp befestése jó alkalom arra, hogy érzékeljék ezen testrészeiket, így alakul testtudatuk. A festegetés során megnevezhetjük az ujjaikat is. Itt egy ötletet találsz lábnyom festéssel készült pillangóra.
Itt pedig a pillangó teste a lábnyom, a szárnyai pedig tenyérnyomattal készültek. Ötlet forrása itt.
Kedves pillangót készíthettek, ha a kicsik tenyerét színes kartonpapíron körberajzoljátok. Bár kivágni még nem tudják, a pillangó szárnyakat díszíthetik pöttyökkel, akár matrica-ragasztgatással is.
Pillangók esetében nem hagyhatjuk ki a szimmetriát, mint nagyszerű tanulási lehetőséget. Kicsik és nagyok is imádni fogják ezt az egyszerű ötletet: a papír egyik felére többféle színű foltot festünk, csepegtetünk, majd a papírt ráhajtva elkészítjük a lenyomatot. Amikor kinyitjuk, láthatjuk, hogy mindkét oldalon hasonlóan helyezkednek el a színes foltok – olyan, mintha középre egy tükröt helyeznénk.
Itt egy videót is találsz a szimmetria-festésről:
Ezt a csodás pillangót papírtányérból lehet elkészíteni, mégpedig borotvahabos festéssel. Először is a papírtányért kell befesteni. Ehhez egy tálcára borotvahabot kell fújni, amelyre különböző árnyalatú festéket csepegtetünk, majd hurkapálcika segítségével „összemossuk” a felületét. Erre a színes habra nyomkodjuk a papírtányért. A technika lépéseit itt is meg tudod nézni.
A megfestett papírtányérból aztán száradás után kivágjuk a pillangószárnyakat és egy spatulára ragasztjuk.
Kicsiknek gyakran gondot okoz az asztalnál ülve alkotni, számukra sokszor kényelmesebb a függőleges helyzetű lapra rajzolni, festegetni, vagy éppen ragasztani.
Ehhez az ötlethez egy öntapadós fólia darabot kell a falra rögzíteni, így a gyerekek ügyesen rá tudják nyomkodni a színes áttetsző papírdarabkákat – így készül a pillangó szárnya. Útmutatót itt találsz.
Nagyobbaknak
Nagycsoportos ovisoknak való a harmonika hajtogatással készült pillangó. Bármilyen kétoldalas színes papírból gyorsan elkészíthető. A hajtogatás menetét ide kattintva találod.
Egy másik origami ötlet – ez is egyszerűen elkészíthető nagyobb ovisok számára. A hajtogatás menetét a Red Ted Art oldalán tudod megnézni.
Szintén egy nagyszerű ötlet a nagyobbacska gyerekeknek: fonalak feltekerésével készült a pillangó teste és zseníliadrót meghajlításával a csápja – ezekre kis fagolyókat fűzünk, ebből lesz a feje. Az elkészítésről egy videót is találsz ezen az oldalon.
Papírfűzéssel is díszíthetitek a pillangó szárnyakat. Ezen az oldalon találtok ehhez ötletet.
Ezt a pillangót bábozáshoz, énekléshez, verseléshez is használhatjátok. 6-7 évesek önállóan, kisebbek pedig segítséggel elkészíthetik. Csak színes kartonpapír és egy szívószál szükséges hozzá. Ezen az oldalon láthatod az elkészítés menetét és sablont is találsz hozzá.
Szintén színes papírból készül az alábbi pillangó. Mivel egyszerű formákból áll, 5-6 évesek már megpróbálkozhatnak a sablonok önálló kivágásával. Kisebbek pedig az előre elkészített formákból összeállíthatják a pillangót.
Jó alkotást, jó játékot!
Próbáljátok ki a varrást pillangós sablonokkal!
Az ötletet a Játéktárban találod!
Tudd meg, hogy melyek óvodás gyermeked legfontosabb képességei, amelyek fejlődésére szülőként nagyon fontos odafigyelned!
Olvasd el az egyszerű tippeket, amelyeket tehetsz érte a mindennapokban!