Szerintem a gyerekek eredendően szoros kapcsolatban állnak a természettel, nagyon jól érzik magukat a szabadban, jóban vannak a sokféle élőlénnyel – figyelgetik a növényeket, szívesen simogatják, etetik az állatokat – egészen addig, amíg a felnőttektől ellenkező példát nem látnak erre. A Föld Napjára tervezett programokat szívem szerint elsősorban a szülőknek tartanám meg, hogy képesek legyenek újra észrevenni azt a sok-sok csodát, ami körülvesz minket! De bízom benne, hogy ha a gyerekekkel közösen vesznek részt sokféle érdekes játékban, alkotásban, akkor egy kicsit sikerül a figyelmüket ráirányítani, hogy milyen fontos feladatunk óvni, védeni ezt a csodálatos bolygót.
A Föld Napja foglalkozásokba rengeteg dolog belefér kezdve a földgömb, térkép megismerésétől a növények, állatok sokféleségén át a szelektív hulladékgyűjtés és a környezetvédelem témaköréig. Az alábbiakban a sokféle alkotási lehetőség közül kerestem párat, amely illik ehhez a jeles naphoz – és amely ovis gyerekek számára is kivitelezhető némi szülői, óvónői segítséggel.
A legkisebbeknek nagyon érdekes lehet a lufival való nyomdázás, bár egy kis gyakorlást igényel, hogy a lenyomat elkészítése után ne kezdjenek el maszatolni a lapon ide-oda csúsztatva a lufit – hiszen az olyan érdekes 🙂 ! Bár szerintem nem kevésbé szép alkotás születhet egy teljesen kékre-zöldre festett lapon is, amiből száradás után is egyszerűen kivághatók a kör formák.
Hasonlóan szép hatást érhettek el, ha pompon-, vagy vattapamacsok segítségével nyomdáztok földrészeket egy kék színű körlapra. Háttérben az űr pedig egy régi fogkefe segítségével készül: spricceljetek sok-sok fehér csillag-foltot egy fekete színű kartonlapra. Végül ragasszátok fel rá a Földet!
Szintén egyszerű ötlet a színes kis papírdarabkák tépkedése, amelyekből kirakható egy kartonlapra előrajzolt Föld. Előtte nézegessétek meg a térképen, hogy mely színek jelölik a szárazföldeket, és a vizeket! A színes papírok közül válasszatok többféle kék és zöld árnyalatot, vagy akár régi csomagolópapírokat, újság lapokat is felhasználhattok a képhez.
Nagyon szép ablakdíszt készíthettek egyszerű kávéfilter papírból. Kék és zöld színnel rajzoljatok szárazföldeket, vizeket a kör formájú „bolygó”-ra, majd színezés után spricceljétek le vízzel. Ehhez használjatok kiürült ablaktisztítós flakont. Ha teljesen átázik a papír, a színek nagyon szépen szétfolynak, egymásba mosódnak. Száradás után tegyétek az ablakba – laminálni is lehet, hogy sokáig szép maradjon!
Papírtányérból nagyon gyorsan elkészíthető ez az aranyos kis alkotás. Először borítsátok be kék krepp-papír darabkákkal a tányért, majd tegyétek rá a zöld foltokat! Ovisoknál még nem feltétlenül kell a földrészek formáját követni a zöld papír felragasztásánál, hiszen még nem igazán tudják értelmezni ezt a fogalmat. A lényeg, hogy beszélgessünk arról: a mi felelősségünk vigyázni, óvni azt a környezetet, ahol élünk!
Igazi gömb formájú bolygót készíthettek például egy hungarocell gömb segítségével. Kék- és zöld színű selyempapír-, vagy krepp papír darabokkal ragasszátok végig a felületet! Ha bekevertek egy kis tapétaragasztót, felfújt lufira is dolgozhattok, felülről is átkenve a ragasztóval a részeket.
A gyurmázás nem maradhat ki, hiszen a gyerekek nagyon kedvelik ezt a tevékenységet! Készítsetek sógyurmát és színezzétek kék festékkel – ehhez ételfestéket, vagy temperát használhattok. Kör alakú sütiformával, vagy kis pohárral kiszúrva készíthetitek el a Földet, amelyre tetszés szerint még földrészeket is festhettek! Ha Föld napjára játékos vetélkedőt, vagy akadályversenyt szerveztek, akár egy kis ajándék is lehet a gyerekeknek a játék végén!
Nagyon érdekes alkotási mód a papír turmixolás, amely végül is az újrahasznosítás folyamatát is bemutatja a gyerekeknek. A kék és zöld papírt apró darabokra tépkedve külön-külön össze kell aprítani kevés vízzel a turmixgépben. Ezután a papírpéphez adhattok apró fű, vagy más virágmagot is. Szúnyogháló segítségével készíthetitek el a Föld képét a kék és zöld színű pépből. Miután megszáradt az alkotás már csak türelmesen várni kell, hogy zöld növények borítsák be a bolygót!
Kattintsatok az alábbi képre, és részletes útmutatót láthattok!
Föld Napja tiszteletére akár egy finom sütit is készíthettek! Az elkészített tésztát csupán kék és zöld ételfestékkel kell színezni, majd – mintha gyurmáznánk – színes golyót formálni belőlük…amit aztán a sütéshez kissé kilapítunk.
A műanyag kupakokból való képalkotás már nem könnyű feladat! Mindenképpen szükséges megrajzolni a kép alapját egy nagyméretű papírra. A gyerekek segíthetnek betölteni a formát a megfelelő színű kupakokkal, amit aztán érdemes ragasztóval is rögzíteni. Ha nem célotok a maradandó alkotás, akkor akár az udvaron is dolgozhattok egy aszfaltozott részen.
Készítsd el a Föld napjával kapcsolatos játékokat is!
Legyél a Játéktár tagja!
Tudd meg, hogy melyek óvodás gyermeked legfontosabb képességei, amelyek fejlődésére szülőként nagyon fontos odafigyelned!
Olvasd el az egyszerű tippeket, amelyeket tehetsz érte a mindennapokban!