Sógyurma készítés
Sokféle recepttel találkozhattok az interneten, én már régóta így készítem, nekem ez bevált:
- egy csésze liszt
- egy csésze só
- fél csésze víz
- egy kiskanál olaj (ettől kevésbé fog megrepedezni száradáskor a gyurma)
Ebben a receptben az a jó, hogy bármilyen bögrét, tálkát használhatsz a hozzávalók adagolásához, igazából nem is kell méricskélni, hiszen a lisztből és sóból ugyanannyi, a vízből pedig feleannyi kell. A gyerekek nagyon szívesen segítenek az összeállításban, bár az ő kis kezük még általában nem elég erős ahhoz, hogy szép simára tudják összegyúrni a tésztát (főleg, ha egyszerre nagyobb mennyiséget készítetek). Színezni is lehet a gyurmát; a legjobb ételfestéket használni, de lehet temperával is (csak arra kell figyelni, hogy akkor ne vegye a szájába a kisgyerkőc). A figurákat kiszáradás után is befesthetitek! És hogy mit készítsetek belőle?
Gyümölcsök
Az őszi gyümölcsök, zöldségek témaköréhez kapcsolódva az oviban mi is megpróbáltunk almát, körtét, répát, szőlőt, paprikát formázni. A kiscsoportosoknak még a gömbölyítést, sodrást is meg kellett tanulniuk – így az almák sem lettek annyira élethűek, de a nagyobbak közül páran már nagyon szép répát is tudtak formázni. Ami a legjobban sikerült mindenkinek, az a krumpli volt – nem is csoda!
Alig várták, hogy megszáradjanak az alkotások és játszhassunk vele boltosat, meg főzőcskét! Játék közben azonban vészes gyorsasággal csökkent az árukészlet; volt, amelyik eltörött, vagy szétmorzsolták, esetleg ráléptek, vagy egyszerűen zsebre tették – így már csak ezt a pár darabot tudtam lefényképezni. Van közöttük palacsinta is!
Hát ezek a gyümölcsök szebben néznek ki, itt találtam őket!
Mi is készítettünk péksüteményeket (perecet, kiflit, kakaós csigát), de azok nem voltak ennyire élethűek! Az elkészült finomságokból akár pékséget is nyithattok! Ötlet itt.
Lenyomatok készítése
Amikor gyurmázunk, a gyerekek ösztönösen elkezdenek mindenfélét belenyomkodni az alapanyagba. Így volt ez a sógyurmával is. Nagyon jól elszórakoznak vele és néha tényleg gyönyörű minták születnek.
Kitaláljátok mivel készültek ezek a lenyomatok? (Tobozt és kukoricát gurítottunk végig rajta.)
Ide pedig különböző filcek kupakját és alját nyomkodtuk bele, vagy gurítottuk végig a gyurmán. De van itt egy Lego kocka is.
Jó játék lehet, ha a gyerekeknek kell kiválasztani az asztalra helyezett tárgyak közül, hogy melyiket nyomtad a gyurmába.
Sógyurma képek
A gyurmába nemcsak tárgyakat, hanem magokat, terméseket és különböző tésztákat is belenyomkodhattok! Ha jó mélyen nyomjátok bele, száradás után sem fog kiesni és nagyon szép, ajándékba adható kép is készülhet belőle. (Ha meg véletlenül kipotyog, hát egy kis ragasztóval lehet rajta segíteni.)
Ennél a képnél babot, szilvamagot és kétféle tésztát használtunk. A tésztafélék közül a spagetti nagyon jó, mert hosszú és rövid egyenes vonalakat is lehet belőle kirakni.
Adventi készülődéshez
Hát… én nem vagyok az előrehozott ünnepi készülődés híve, de már nem olyan sokat kell várni adventig, így megosztom veletek ezt az ötletet is: nagyon szép karácsonyfadíszeket és apró mécsestartót is lehet készíteni sógyurmából. Mindkettő filckupak-díszítéssel készült. Én nem szoktam őket kisütni, csak hagyom megszáradni – a legjobb rácson, vagy radiátoron, hogy az alja is szellőzzön.
A karácsonyfadíszeket sütikiszúró formákkal készítettük. Ne felejtsetek el gyufaszállal, vagy fogvájóval lyukat fúrni rá, ha fel szeretnétek majd akasztani!
A mécsestartóhoz egy befőttesüveg tetővel szúrtuk ki a karikát, belenyomtuk a mécsest aztán kidíszítettük. A bal oldali kis fehér gyertya egy virág formájú sütikiszúróval készült (de kicsit kevés volt már a tészta).
Jó játékot!
Készítsetek
gyurmát
otthon,
egyszerűen!
Gyere a
Játéktárba
a kreatív
ötletekért!
Tudd meg, hogy melyek óvodás gyermeked legfontosabb képességei, amelyek fejlődésére szülőként nagyon fontos odafigyelned!
Olvasd el az egyszerű tippeket, amelyeket tehetsz érte a mindennapokban!