A zöldségekkel nagyon jól lehet boltosat játszani és vicces zöldségbábokat is lehet belőlük készíteni; ezen kívül nagyszerűen alkalmasak arra is, hogy a gyerekek nyomdázzanak vele. Mivel vastagságuk, formájuk miatt jól meg lehet őket markolni, még a legkisebb kezecskékbe is illik. Sokkal könnyebb így festegetni, mint az ecsetet fogva, ezért bátran adhatjátok kicsi ovisok kezébe! A nagyobbak pedig már gyönyörű képeket alkothatnak, hiszen ez a technika számukra már könnyebb. Nekik még feladatokat is adhatunk nyomdázás közben. Zöldségnyomda ötletek ovisoknak:
Mivel nyomdázzunk?
Nemcsak a krumplit érdemes kipróbálni, nagyon jól lehet nyomdázni a répával, zöldséggel, retekkel, uborkával is (bár ez utóbbiról festés előtt fel kell itatni a nedvességet). Nagyon érdekes nyomot hagy a félbevágott hagyma is a papíron. Különböző mintát kaptok, ha a zöldségek peremét gurítjátok végig a lapon, vagy ha az egész felületükkel pecsételtek.
A festékek közül legjobb a tempera, ami azért árban is elérhető és bármilyen más, gyerekekkel való festegetésre alkalmas, mert sokkal sűrűbb állagú, mint a vízfesték, ezért sokkal teltebb, szebb színeket ad. A gyerekek számára is egyszerűbb, mert nem kell megvárni, amíg a vízfesték feloldódik , hanem azonnal használható. Természetesen a hobbi-, vagy akrilfesték is gyönyörűszép végeredményt ad, de ezek a drágább árkategóriába tartoznak.
Ha kiválasztottátok a zöldségeket, vágjátok őket félbe úgy, hogy jól meg lehessen fogni és először csak próbálgassátok a papíron különböző színekkel, hogy melyik milyen nyomot hagy. Fontos, hogy a vágás felülete a lehető legsimább és minél egyenesebb legyen – így fog szépen ráfeküdni a lapra a zöldség felülete.
Ugye, milyen érdekesek? (retek, hagyma, zöldség, uborka, répa)
Számolj!
Próbáljatok meg számsorozatot nyomdázni! 1, 2, 3, 4….. vajon meddig sikerül elszámolni?
Hogy lehetséges, hogy a 3 tovább tart a papíron, mint a 4? És az 5 is hosszabb, mint a 6!
(Nézzétek csak meg együtt, melyik zöldség hagyja a legnagyobb, és melyik a legkisebb nyomot?!)
Még egy kis matek!
Ügyes nagycsoportosok megpróbálhatnak többféle módon nyomdázni egy bizonyos számot…például a 6-ot!
További lehetséges variáció: 1 krumpli + 1 répa + 2 hagyma + 2 uborka…stb.
Egészítsd ki!
Nagyon jó játék, ha csak úgy pecsételtek egy-egy foltot és ha megszáradt, megpróbáljátok kiegészíteni azokat valamilyen figurává! Lehet belőlük állatka, ember, labda, autó …amit csak beleképzeltek! ( A képen a bohóc haja a retek levágott szárának festékbe mártogatásával készült!)
Feladatok
Megpróbálkozhattok egy-két feladatlap készítéssel is. Például: Pecsételjetek sok-sok foltot (mondjuk ezek lesznek a lufik, vagy labdák) és készítsetek 2-3-4…emberke figurát. A gyerkőc feladata lesz elosztani a lufikat az emberkék között – persze úgy, hogy mindenkinek ugyanannyi jusson! Játszhattok úgy is, hogy az elkészült foltokat (vagy éppen az azokból kialakított virágokat, labdákat) kell kettesével, hármasával bekarikázni.
- Először is arra, hogy még tovább bővítsük a gyerekek ismeretit a zöldségekkel kapcsolatban. Ennél a játéknál is tapasztalják a formájukat, színüket, méretüket, gyakorolják a nevüket.
- Nagyon jó alkalom ez a színek gyakorlására. A fő színeken kívül előkerülhetnek az árnyalatok is: narancssárga, lila, drapp, világos és sötét színek – persze annak függvényében, milyen készlettel rendelkeztek.
- A számok felbontása (6=4+2) már igazi iskola-előkészítő feladat! Persze nem kell megijedni, ha még nem sikerül, de játékosan próbálkozhattok vele más alkalommal is; sok-sok játék adhat alkalmat ennek gyakorlására: például a lego, vagy bármilyen építő (a hosszabb elem tetejére két rövidebbet tudunk ráépíteni).
- A foltok kiegészítése beindítja a gyerekek fantáziáját, minél több ötletük van, annál jobb! Ezen kívül fejleszti a rész-egész észlelésének képességét is. Fontos dolog, hogyan tudja a kisgyermek a gondolatban elkülöníteni, majd újraalkotni a részekből álló egész képet. Talán kicsit hihetetlen, de ezt a képességét használja akkor is, amikor a szavakat mondatokká fűzi össze.
A zöldségnyomdával nem csak papírra tudtok pecsételni, hanem akár textilre is. Ehhez persze textilfesték szükséges. Ha úgy tervezitek, hogy karácsonyra több családtagot is saját készítésű ajándékkal szeretnétek meglepni, érdemes egy-két színt vásárolni, mert annak ellenére, hogy nem olcsó, nem kell belőle nagy mennyiség egyszerre, így sok-sok ajándékot készíthettek a segítségével.
Kezdetnek megteszi egy régebbi póló is, aztán ha begyakoroltátok a technikát, készíthettek kötényt, terítőt, vászonszatyrot is ilyen módszerrel. A miénk így sikerült:
Ezen a képen láthatod, hogyan készültek a pólón látható minták:
Majdnem elfelejtettem! Emlékeztek még a hagyományos krumplinyomdára? A krumpli felületére különböző formákat rajzolhattok ceruzával, majd ezt késsel körül kell faragni és már kész is a szívecskés (vagy almás, körtés, napocskás…stb.) nyomda. A mi pólónkon csak a szívecske vonalát mélyítettük ki és a háttér megmaradt.
Készíts
zöldségekkel kapcsolatos
nyomtatható
játékokat
a gyerekeknek!
Tudd meg, hogy melyek óvodás gyermeked legfontosabb képességei, amelyek fejlődésére szülőként nagyon fontos odafigyelned!
Olvasd el az egyszerű tippeket, amelyeket tehetsz érte a mindennapokban!