A múltkor ígértem folytatást a szeles játékok bejegyzés végén és valóban sok-sok ötlet belefér még a széllel, levegővel való ismerkedés témakörébe. Ráadásul ezekben a játékokban az a jó, hogy bármelyik szeles napon elővehetitek, akár nyáron, akár ősszel is! No de egy-két játék még szélcsendes időben is játszható.
Kezdjük talán a legnépszerűbb szeles játékkal: a papírsárkánnyal! Szerintem ez minden kisgyereket elbűvöl!
Tudom, ma már minden játékboltban lehet venni színes sárkányokat, de nagyon egyszerűen készíthettek otthon is olyan repülő alkalmatosságot, amelybe ráadásul a gyerekek is besegíthetnek. Egy papírszatyor is elég hozzá, meg néhány színes krepp-papír csík (ha a képre kattintasz, megnézheted, milyen egyszerű elkészíteni):
Kovács Barbara: Papírsárkány
Vigyorog a papírsárkány
Mert repülni úgy szeret!
Hogy magasra felszállhasson,
szépen kérte a szelet.
Fújjál, fújjál, kanyarogjál,
repíts messzi tájakra!
Óvatosan szépen vigyél,
Vigyázzál a farkamra!
Hogyha vadul száguldozunk,
Kócos lesz a farkincám
és amikor visszaérünk,
Nem ismer majd senki rám.
A szelecske szépen vitte,
sima maradt a farka.
Papírsárkány megköszönte,
integetett kacagva:
holnapután megint menjünk
Messzire és magasra!

Megpróbálkozhattok egy repülő halacskával is, ami papírgurigából készül:
Ez a repülő szívecske is gyönyörű, szerintem nagyon szép ajándék lehet akár szülinapra is! Nézzétek meg, milyen könnyen elkészül:
Kukás-zsákból is készíthettek jól repülő sárkányt:
Hurkapálcikákból és selyempapírból is gyorsan elkészül egy sárkány. Olvasd el itt, hogyan!
Persze nem csak sárkányt lehet reptetni! A gyerekek boldogan szaladgálnak bármilyen színes szalaggal, például egy ilyen egyszerű karikára kötve:
Vagy egyszerű papírlapokból is készülhet röppentyű. Ráköthetitek a bicajra is, hadd vigye a szél!
Hajtogathattok papírrepülőt is!
- Miközben a repcsit, vagy sárkányt reptetitek, figyeljétek meg azt is, mi minden repül a szabadban! A fákról a virágszirmok, a falevelek, por, vagy homok, madártoll…stb. Vajon a madarakat is a szél fújja, úgy mint a papírrepülőt?
- Figyeljétek meg, mennyire fúj a szél! Hogyan nevezzük, ha csak kicsit fúj (szellő), és hogyan, ha erősebben (szélvihar)? Vajon mi az a forgószél? Meséljétek el, hogy a legerősebb szelek, a tornádó, a hurrikán és a tájfun bizony nagy károkat is tud okozni!
- Miért hasznos mégis a szél? Megszárítja a kiterített ruhákat, felszárítja eső után a sáros földet, a pocsolyákat, nagy forróságban enyhíti a meleget, tovább fújja a növények magjait, a virágport. A nagyobbaknak mesélhettek a szélből nyert energiáról is!
- Játsszátok el, hogyan fúj a szél! Hajladozzatok jobbra-balra karotokat magasra nyújtva és utánozzátok a szél hangját. Ha szélvihar jön, még jobban hajlonganak a “fák”, ha enyhül a szél, csak szellő fújdogál, akkor épp csak megmozdulnak. Teljes szélcsendben pedig pisszenés nélkül, mozdulatlanul kell állni.
Fussunk, szaladjunk, hadd lobogjon a hajunk!
(ezt énekelhetitek papírsárkány eregetés közben is)
Fújja szél a fákat, letöri az ágat, reccs!
(magasra nyújtott karral hajladozunk, és a “reccs”-re leguggolunk)
Fújj szél, meleg szél, jön a tavasz, megy a tél!
Oldjátok meg a lufis feladatlapot!
Tudd meg, hogy melyek óvodás gyermeked legfontosabb képességei, amelyek fejlődésére szülőként nagyon fontos odafigyelned!
Olvasd el az egyszerű tippeket, amelyeket tehetsz érte a mindennapokban!
