Itt az igazi nyár! Forrón süt a nap, este nagyon sokáig világos van, lehet mezítláb szaladgálni, fagyit enni és egy kis fürdőnaciban lenni egész nap. Ez az időszak már többé-kevésbé mindenkinek a lazításról szól. A kánikulában tegyétek félre ti is az otthoni munkát és kapcsolódjatok ki délutánonként a szoba hűvösében egy kis mesemondással, pihenéssel! Aztán estefelé jöhet a pancsolás, hancúrozás sötétedésig! Ötletek nyári szünetre gyerekeknek
Hétfő – Ismerkedjetek a vízzel!
A vízben való lubickolás is rengeteg élményhez, tapasztalathoz juttatja a gyerekeket, de kipróbálhatjátok azt is, mi történik a vízzel, ha öntögetitek, folyatjátok tölcséreken, csöveken, különböző edényeken keresztül! Kattints ide, ha tetszik az ötlet!
A játék közben a kisgyerekek rengeteg tapasztalatot gyűjtenek a vízről. Megfigyelik, hogy a víz folyik, csöpög, el tud kanyarodni, átkerül egyik edényből a másikba, de fölfelé bizony nem tud közlekedni. Ha fönt beöntünk egy kancsó vizet, lent ugyanannyi gyűlik össze a vödörben. Próbálgathatjátok azt is: melyik csövön folyik le hamarabb a víz: a vastagon, vagy a vékonyon?
Kedd – vízi csúszka
A víz tulajdonságai közé tartozik az is, hogy lehet rajta úsztatni különféle dolgokat. Találtam egy-két jó ötletet, ami nagyszerűen kiegészítheti a nyári medencés játékokat. Egy jó nagy tekercs alufóliából építhettek például egy hosszú „vizesárkot”, amin lecsúsztathatjátok az apró kishajókat, játékokat.
Figyeljétek meg, mit visz le gyorsabban a víz: a fűszálat, levelet, tollpihét, vagy a játék hajót? Nagyobb gyerekekkel már készíthettek egy igazi víz alapú játszóteret, ami nem más, mint egy jó nagy darab fólia vízzel megtöltve.
A fenti képre kattintva elkészítési útmutatót is találtok fotókkal illusztrálva. Ehhez a játékhoz jó vastag fóliát érdemes használni (a cikkben 4 mm-eset javasolnak), különben a játék hevében hamar kilyukad. A feltöltött vízi matracba tehettek ételfestéket, csillámport, de önmagában is nagyon jó játék. A balesetveszélyre természetesen ügyelni kell, de szerintem érdemes kipróbálni!
Mire jó ez? Ebben a játékban sok lehetőség rejlik a nagymozgások gyakorlására: gurulás, kúszás-mászás, hason és háton csúszás, előrahaladás fenéken csúszva a kéz és láb segítségével, vagy anélkül. Remek alkalom az egyensúlyérzék fejlesztésére is!
Szerda: készítsetek kishajót!
Akár az otthoni medencében, akár a tóparton strandolásnál – a gyerekek mindig imádnak hajókat úsztatni. Hajtogassatok most színes kishajókat papírból. Itt találod az elkészítési útmutatót!
A hajtogatás során fejlődik a gyerekek figyelem-koncentrációja, megtanulják a szemüket és az ujjaikat összehangoltan működtetni (szem-kéz koordináció). Nagyon sok mértani forma alakul ki a hajtásvonalak mentén, amit így -azokat létrehozva- meg is figyelhetnek a gyerekek.
Ebben a bejegyzésben találtok még egy hajó készítési tippet: hajó tejesdobozól!
Csütörtök – festés lábbal
Ilyenkor nyáron bátran lehet maszatolni, festeni a szabadban, hiszen bármikor könnyen lemoshatók a festékes kezek-lábak. Terítsetek ki egy nagy csomagolópapírt és engedjétek a gyerekeket ugrálni, tapicskolni a befestett lábukkal! Ha nincs udvarotok, megteszi az erkély is – csak készítsetek oda egy lavór vizet!
Ha már kiörömködték magukat, megpróbálhattok célirányosan is alkotni (képek forrása a képekre kattintva látható):
Maga az alkotás és annak a módja is öröm a gyerekek számára. A színek felismerése mellett érdekes számukra látni, hogy a lábuk lenyomatából valamilyen új alak, felismerhető kép születik. Nagyon jó fantázia fejlesztő játék, ha a lábnyomokat kiegészítik úgy, hogy valami más legyen belőle.
Gondolkodós játékok
Egy -egy forró délutánon (vagy éppen hűvös napon) eltölthetitek az időt a régi idők jól bevált játékaival: előkerülhet a kártya, a dominó, vagy csak egy papír, meg ceruza – amivel játszhattok amőbát, torpedót, vagy a nagyobbakkal ország-várost. Kattints ide a tippekért!
Ezek a játékok remekül fejlesztik a logikai gondolkodást, és sok-sok matematikai alapú ismeretet is megtanulhatnak általuk a gyerekek – persze ezt is örömmel és játszva!
Kellemes időtöltést kívánok!