Ezt az évet 3-4 éves kicsik között töltöttem és a sok mondókán és dalocskán kívül (amit végtelenül sokszor képesek voltak elismételni) a legjobban kedvelt foglalatosság számukra a festés volt. Szeptemberben néhányan még kicsit félve tartották oda a kezüket, amikor pirosra, kékre, vagy sárgára festettük az ujjaikat, sőt volt, aki először csak messziről figyelte mit is csinálunk. Aztán egyre bátrabbak lettek és később, ha a festékes szekrényben kezdtem el kotorászni, már ujjongva kiabáltak: „Fes-tünk, fes-tünk!”
Így aztán rengeteg alkalmunk adódott arra, hogy a színekről beszélgessünk, sőt a legjobban azt szerették, ha új színeket is varázsoltunk. Egyébként ezt én sem tudom megunni – csodaszép, ahogy összekeverednek a színek! Na, de a festésen kívül még számtalan módja van annak, hogy a gyerekek megismerkedjenek a színekkel.
Mindennapi helyzetek
A nap folyamán rengeteg lehetőség adódik arra, hogy megnevezzétek a színeket. Persze nem „szájbarágósan” , hanem csak spontán módon:
„Most a piros gumicsizmát húzzuk fel, mert esett az eső.”
„Nézd, milyen kék az ég!”
„De szép az a fekete autó!”
Játék közben is számtalan alkalom adódik a színek megnevezésére.
„Építsünk sárga kockából kerítést!”
„Én tolom a piros autót, tiéd lesz a barna.”
„Játsszunk most a nagy zöld pöttyös labdával!”
Festés
Ha elkezdtek otthon is festegetni, nem kell rögtön valamilyen – felnőtt szemmel is felismerhető és szép – megnevezhető formát, figurát festeni. Mi lenne, ha csak néznétek hogyan folynak és keverednek össze a színek?
Ehhez elég egy vizes lap is (jó alaposan vizezzétek be, a festék pedig legyen folyós):
Az ilyen típusú játékoknál nem azon van a hangsúly, hogy „tanuljuk meg a színeket”, hanem maga a tevékenység, a színek keveredése az, ami elvarázsol bennünket.
A gyerekek valószínűleg az élmény kedvéért fogják újra és újra kipróbálni ezt a tevékenységet, és közben óhatatlanul is megismerkednek a színekkel.
Ecset helyett is sokféle dolgot használhattok, megpróbálhatjátok mondjuk a festegetést kisautókkal is:
Nagyon jó, ha megengeditek a gyerekeknek, hogy az ujjukkal, tenyerükkel is fessenek. Ti próbáltátok már? Készíthettek így például családfát is!
De az is jó szórakozás, ha egyszerűen csak hagyjátok a gyerekeket kézzel festeni. Ha jó az idő, kiköltözhettek az udvarra, kertbe, vagy teraszra is, így nyugodtan folyhat, csöpöghet a festék. Terítsetek szét újságpapírt, vagy egy régebbi terítőt az asztalon és húzzatok fel egy régi pólót (most ne kelljen a ruhára figyelni)! Kérdezd meg kisfiadat/kislányodat melyik szín tetszik neki a legjobban!
És képzeljétek, ezeket a gyönyörű színes képeket nemcsak a vásári árus pörgető-forgató masinájánál, hanem otthon is elkészíthetitek! (Ha a képre kattintasz, megtudod, hogyan!)
Játékötletek a színek megismeréséhez
Sok-sok játékot játszhattok még, amely segíti a színek felismerését. Például: összegyűjthetitek egy helyre az ugyanolyan színű dolgokat:
Nézd csak, itt egy nagyon egyszerű kis ötlet a színek válogatására (figyeld meg a színes jégkockákat is alul – elkészíthetitek ételfesték, vagy különböző szörpök segítségével):
Papírgurigából elkészíthető egyszerű játék:
Még egy egyszerű ötlet tojástartóból:
Ha festékboltban jártok, és vihettek haza színpalettát, játszhattok vele otthon is:
Színes gombok válogatása is jó szórakozás lehet.
Színes pomponokkal játszani is jó!
A színes kupakokból is készülhet egyszerű játék, amellyel a kis ujjak is ügyesednek.
Színekkel kapcsolatos játékokat találsz az „Ismerd meg a színeket!” játékcsomagban is, amely letölthető PDF oldalakat tartalmaz:
Készítsd el a
színekkel
kapcsolatos
nyomtatható
játékokat!
Tudd meg, hogy melyek óvodás gyermeked legfontosabb képességei, amelyek fejlődésére szülőként nagyon fontos odafigyelned!
Olvasd el az egyszerű tippeket, amelyeket tehetsz érte a mindennapokban!