Ismerkedjünk meg most közelebbről a fákkal!
Mik is azok a fák?
Nézzétek meg Erdő Ernő bácsi rövid kis filmjét a fákról!
Miért jó, hogy vannak fák?
Akár egy erdei kirándulás alkalmával is beszélgethettek arról, hogy miért hasznosak a fák. Vajon mi mindent kapunk tőlük?
Az egyszerűbb dolgokra valószínűleg a gyerekek is rájönnek maguktól (megvéd az esőtől, árnyékot ad), néhányan talán már arról is hallottak, hogy a fák tisztítják a levegőt. Rövid kérdésekkel segítheted őket a további fontos értékek felsorolásában is.
Ha minden ötletet összegyűjtöttetek, használhatod a kinyomtatott képeket is, hogy megnézzétek, vagy később is felidézhessétek, mi mindent kapunk a fáktól.
- A fák megtisztítják a levegőt a különféle szennyeződésektől, amelyek a levegőben találhatók.
- A leveleik segítségével oxigént termelnek, amelyre nagy szükségünk van – amikor lélegzünk, akkor is nagyon sok oxigént szívunk be.
- Ahol nincsenek növények, ott elpusztul a talaj. A fák erős gyökereikkel belekapaszkodnak a talajba, így nem engedik, hogy az eső elmossa azt.
- A fák megvédenek minket az esőtől.
- Lombjaikkal felfogják az erős szelet.
- Árnyékukkal a tűző naptól is védelmet nyújtanak.
- Zajos helyeken gyakran ültetnek erdősávot, mert a fák a zajt is letompítják.
- A fáktól sokféle gyümölcsöt, termést is kapunk. Soroljatok fel néhányat!
- Sok fa leveléből, virágából, kérgéből készíthetünk gyógyteát, mézet, gyógyhatású olajat. Ismertek ilyen fákat? (Pl: hársfa, diófa, fenyő.)
- A fákon még játszani is jókat tudunk, hiszen nagyszerű játék a fára mászás, vagy ha hintát rögzítünk a vastagabb ágára.
- A fák otthont adnak sok-sok állatnak is. Eszetekbe jut néhány? Például: mókus, kismadarak, bogarak, hernyók.
- Sok állat a táplálékát találja meg a fák hajtásai, termései segítségével. Például: őzek, vaddisznók, mókusok.
- A fából számos használati tárgyat készítünk: bútorokat, gerendákat, házakat, sőt még papírt is.
- A fával fűteni is lehet. Ehhez bizony ki kell vágni őket. Ezért nagyon fontos, hogy sok-sok fát ültessünk a kivágottak helyek.
A fa részei
Vegyétek szemügyre alaposan a fákat! Mi mindent láttok rajuk?
Törzse
- Figyeljétek meg, hogy milyen színű a fák törzse! A legtöbb fa törzsén többféle árnyalat is található: barna, szürke, vagy éppen mohával fedett zöldes részek is. A nyírfák törzsén még a fehér szín is megtalálható.
- Milyen a tapintása a fák törzsének? Húzzátok rajta végig az ujjaitokat! Mit éreztek? A fatörzs külső részét úgy hívjuk, hogy fakéreg.
- Készítsetek papír és zsírkréta segítségével kéregnyomatokat: satírozzátok át a krétával a fatörzsre simított lapot! Gyűjtsetek többféle fáról is ilyen lenyomatokat!
- Nézzétek meg alaposan: mi minden található a fatörzsön. Talán látni fogtok apró élőlényeket: hangyákat, bogarakat. Figyeljétek meg, honnét jönnek! Lehet, hogy a fatörzsön található kisebb-nagyobb repedésekből. Néha felfedezhettek a fatörzsön odúkat is. Vajon ott is lakik valaki?
- Hasonlítsátok össze a különböző fák törzsének nagyságát! Melyik a legvastagabb fa amit láttok? Melyik a legvékonyabb?
- Hogyan mérhetnénk meg a fák törzsének vastagságát? Átölelhetjük a karunkkal, akár többen is. Vagy megmérhetjük madzaggal, zsinórral. Minél idősebb egy fa, annál vastagabb a törzse. Ha találtok kidőlt, kivágott fatuskót, azon megnézhetitek az évgyűrűket is. Minden évben eggyel több gyűrűt növeszt a fa.
Ágak
- Figyeljétek meg, hol vannak a vastagabb és hol a vékonyabb ágak! A fatörzsből nőnek ki a vastagabbak, azokból pedig a vékonyabbak.
- Vannak egészen vékony is ágacskák, amiket gallynak hívunk.
- Mit fedeztek fel az ágakon? Ott is laknak élőlények? Ha szerencsétek van, láthattok madárfészket, vagy ágon ülő madárkákat, esetleg mókust.
- A fák ágait nem szabad letörni, de ha találtok a fa alatt ágdarabokat, azokból gyűjtögethettek, mert érdekes játékokat játszhattok velük, és barkácsoláshoz is felhasználhatjátok.
Levelek
- Milyen színűek a fa levelei? Vajon mindig ilyenek? Ha nem, akkor mitől változik meg a színük?
- Gyűjtsetek néhány lehullott levelet. Nézzétek meg, milyen a formájuk?
- Hasonlítsátok össze a különböző fák leveleit. Miben egyformák és miben különböznek?
Termések
- Láttok-e valamelyik fán termést? Tudjátok-e, hogy mi a neve?
- Milyen terméseket ismertek?
Gyökér
A fának van olyan része is, amit nem látunk. A fa gyökere a föld alatt található. Feladata, hogy felszívja a földből a vizet és a tápanyagokat, amelyek eljutnak a törzsön és az ágakon át egészen a levelekig. Néha a vastag gyökerekből látszik egy-egy darab a föld felett is. Találtok ilyet?
Hogyan táplálkoznak a fák?
Erdő Ernő bácsi erről is mesél nektek:
Most már sok mindent tudtok a fákról! Ugye azt is megtudtátok, miért kell vigyázni rájuk?
Vidám kirándulást kívánok nektek!
Nézzétek meg a természethez kapcsolódó további ötleteket is:
Ismerd meg a tavaszi virágokat!
Mit csinálnak télen az állatok?
Ismerkedjetek játékosan a madarakkal és a fákkal!
Nézd meg a Játéktár játékait!
Tudd meg, hogy melyek óvodás gyermeked legfontosabb képességei, amelyek fejlődésére szülőként nagyon fontos odafigyelned!
Olvasd el az egyszerű tippeket, amelyeket tehetsz érte a mindennapokban!