A Föld napja témakör nagyon sokrétű, rengeteg ismeret belefér, a legfontosabb talán mégis annak a tudatosítása a gyerekek számára, hogy óvnunk kell a Földet, vigyáznunk kell rá.
Nem tartom hiábavalónak, hogy erre felhívjuk a gyerekek figyelmét, sőt azt tapasztaltam, hogy a kicsik nagyon fogékonyak erre. Mégis a legtöbbet mi, felnőttek tehetjük, hiszen otthon mi alakítjuk a szabályokat, a gyerekek pedig ehhez alkalmazkodnak.
Természetesen mindenképpen fontos, hogy a kisebbekkel is beszélgessünk erről a jeles napról.
Mi is az a Föld?
Ebben az életkorban még ha vannak is ismereteik a gyerekeknek a bolygókról, valójában nem tudják elképzelni a naprendszert, és benne a folyton mozgásban lévő, gömb alakú Földet. Talán ez a rövid kis film segít ebben:
Megnézhetjük a földgömböt és megfigyelhetjük, hogy mennyi szárazföldet és vizet látunk rajta. Elmesélhetjük a gyerekeknek, hogy a nagy, egybefüggő területek a földrészek, vagy kontinensek, a hatalmas vizes részeket pedig óceánnak, a kisebbeket tengernek hívjuk.
Ha van olyan élményetek, hogy utaztatok már repülővel, vagy autóval messzebbre, akkor meg is nézhetitek, honnan-hová jutottatok el, mekkora távolságot tettetek meg.
Próbáljátok közösen felsorolni, mi minden található ezen a Föld bolygón!
- tengerek, tavak, folyók,
- erdők, hegyek, sivatagok,
- van, ahol jég borít mindent,
- vannak állatok,
- növények,
- emberek,
- épületek,
- járművek…
Mondhattok mindegyikre olyan példát, ami tetszik nektek, amit nagyon szerettek. Például:
- Ahol nyáron a legjobb fürdeni, strandolni, nyaralni,
- Ahová nagyon szerettek kirándulni,
- Kedvenc állataitok,
- Virágok, fák, amelyek tetszenek nektek,
- Zöldségek, gyümölcsök, amelyeket szerettek,
- Olyan városok, ahová szívesen utaztok…stb.
Ugye, milyen sok jót találunk ezen a bolygón? Rengeteg dolog okoz nekünk örömet, bárhol is vagyunk. Ezért fontos, hogy ezt a sok szépséget megóvjuk, vigyázzunk rá!
De vajon…
Hogyan tudunk vigyázni a Földre?
Talán ezzel kapcsolatban már a gyerekeknek is lesz egy-két ötletük! Próbáljatok minél több dolgot felsorolni közösen, amivel vigyázhatunk a Földre!
Segítségképpen megnézhetitek közösen ezt a rövid kis filmet:
Nézzétek meg, hogy az alábbi ötletek is szerepeltek-e az általatok összegyűjtöttek között!
Ne szemeteljünk!
Ha nem szemetelünk úton-útfélen, nem lesznek szeméttel teledobált tavak, folyók, és erdők.
A nagy szemétkupacok a természetben nem csak csúnyák, hanem sokszor állatok, növények pusztulását okozzák. A tengerben élő bálnák, teknősők, halak gyakran tápláléknak hiszik a vízben lebegő zacskókat, műanyag palackokat. Amikor megeszik azokat, sajnos elpusztulnak.
Ötlet: Ha a környéketeken közös szemétszedési akciót hirdetnek, csatlakozzatok családilag!
Ha nincs ilyen esemény, egyszerűen fogjatok egy zsákot és tisztítsátok meg a közeletekben lévő patak, tó, vagy erdő egy részét!
Kevesebb szemetet termeljünk!
Vigyázunk a Földre akkor is, ha kevesebb szemét kerül a kukába. Rengeteg szemét termelődik az egész világon. Valóságos szeméthegyek alakulnak ki, amelyekben nagyon sok az olyan anyag, ami évtizedek, évszázadok alatt bomlik le. Egy műanyag szatyor lebomlási ideje például 200-1000 év! Itt megnézheted, hogy más anyagok mennyi idő alatt bomlanak le.
Ötlet: Beszélgessetek el arról, a ti otthonotokban hogyan tudnátok kevesebb szemetet termelni!
Például: készítsetek komposztot, vagy PET palackos ásványvíz helyett vásároljatok otthonra víztisztítót.
Készítsd el a Föld napjával kapcsolatos játékokat is!
Legyél a Játéktár tagja!
Újrahasznosítás
Amit csak lehet, azt használjuk fel újra és újra. Első lépésként az is megteszi, hogy a nylon zacskót többször is felhasználjuk, nem dobjuk el azonnal. Ennél még jobb, ha kosárral, textilszatyorral vásárolunk. A kinőtt ruhákat tovább adhatjuk, sőt a megunt játékokat, könyveket is elajándékozhatjuk.Ami elromlik, azt először próbáljuk megjavíttatni, ne dobjuk ki rögtön!
Ötlet: Találjátok ki, hogy mit tudtok újrahasznosítani otthon, amit eddig nem tettetek.
Például: a félig teleírt füzetek lapjaira lehet bevásárlólistát írni, vagy kaphat mindenki egy újratölthető kulacsot, textilszalvétát.
Gyűjtsünk szelektíven!
A meglévő újrahasznosítható csomagolóanyagokat és egyéb dolgokat tegyük a szelektív gyűjtőbe. A gyerekek nagyon szeretnek ilyesmit válogatni, és kimondottan erről szól a Kukatündér c. társasjáték, amit tapasztalataim szerint szintén nagyon kedvelnek.
Ötlet: Próbáljátok meg otthon úgy kialakítani a szelektív hulladék gyűjtésére szolgáló helyet, hogy a gyerekek is könnyedén bele tudják dobni a papírt, műanyagot stb. Lehet az ő szobájukban is egy kisebb papírgyűjtő kosár.
Ha nincs otthon szelektív gyűjtéshez kukátok, akkor vigyétek el közösen a szelektív hulladékgyűjtő helyre a hulladékot.
Vásároljunk minél kevesebb csomagolóanyagot!
A már említett okok miatt (túl sok szemét, nehezen lebomló műanyag) törekedjünk arra, hogy minél több csomagolás nélküli dolgot vásároljunk. Egyre több helyen vannak csomagolásmentes boltok, ahol a magunkkal vitt textilzsákba, tasakba kaphatunk kimért élelmiszert. Járjunk inkább piacra, és tegyük a kosarunkba a zöldséget, gyümölcsöt. De ha élelmiszerboltban vásárolunk, akkor sem kell mindenhez nylonzacskó.Ha lehet, akkor ne az agyoncsomagolt árucikkeket válasszuk!
Ötlet: Vásároljatok textilszatyrot és díszítsétek ki közösen a gyerekekkel! Rajzoljatok, vagy fessetek rá alkoholos filccel, vagy textilfestékkel!
Nézzétek meg közösen ezt a kisfilmet a szelektív hulladékgyűjtés fontosságáról!
Járjunk kevesebbet autóval!
Természetesen van olyan helyzet, amikor két, vagy több gyerekkel sokkal egyszerűbb és kivitelezhetőbb a közlekedés, ha mindannyian autóba ülünk. Ha viszont csak a közeli boltba kell kiugrani, vagy akár el is sétálhatunk az oviba, suliba, akkor felesleges beindítani az autót. Ezzel is csökkentjük a levegő szennyezését.
Ötlet: menjetek el egy jó kis biciklitúrára, hogy kedvet kapjatok a bicajozáshoz 🙂
Takarékoskodjunk az energiával!
Nézzétek meg ebben a rövid kis filmben, hogy miért fontos takarékosan bánni az energiával! Itt a víztakarékosságról is olvashatsz.
Ötlet: Beszélgessetek róla, ti hogyan tudtok odafigyelni a takarékosságra!
Például: villany lekapcsolása, energiatakarékos izzók használata, éjszaka alacsonyabb hőmérséklet a szobában, főzésnél a megfelelő edény választása stb.
Töltsd le ezt az ajándék színezőt és színezzétek ki a megfelelő színekkel!
A témához kapcsolódó további ötleteket itt is találsz:
Ismerjétek meg a tavaszi virágokat!
Ismerjétek meg a vízpartot és az ott élő élőlényeket!
Letölthető, nyomtatható játékok a Föld napjára ovisoknak.
Készítsd el a víz világnapjával kapcsolatos játékokat is!
Legyél a Játéktár tagja!
Tudd meg, hogy melyek óvodás gyermeked legfontosabb képességei, amelyek fejlődésére szülőként nagyon fontos odafigyelned!
Olvasd el az egyszerű tippeket, amelyeket tehetsz érte a mindennapokban!
Nagyon jól ötletek!!!