Vannak olyan gyerekek, akik nem szívesen eszik meg a gyümölcsöket. De talán őket is rá lehet venni arra, hogy a konyhában besegítsenek a finomságok elkészítésébe, hiszen kuktáskodni minden gyerek szeret. A konyhában sok-sok érdekes dolgot lehet csinálni és közben nagyon sokat lehet ügyesedni, okosodni!
Gyümölcsnyárs
Ehhez nagyon sokféle gyümölcsöt esetleg zöldséget is felhasználhattok. A nagyobb fajtákat – mint a banán, sárgarépa, alma, körte – fel kell darabolni, a kisebbeket pedig, mint a szőlő, vagy a kimagozott szilva csak fel kell húzni egymás után egy saslik pálcikára. Felhasználhattok készen vásárolt konzervet, befőttet, mint az ananász, cseresznye-, vagy meggybefőtt. Nagyon jó alkalom ez arra, hogy sorminta szerűen, mindig ugyanazokat a darabokat ismételve készítsék el a gyerekek a nyársat. Természetesen anélkül is nagyon jó szórakozás és és jót tesz az ujjacskák finommozgásának. Szülinapi bulira is kiváló ötlet. Csokiöntettel is nagyon finom!
Gyümölcssaláta
A gyümölcssaláta készítésében már a kicsi ovisok is sokat tudnak segíteni. A szőlőfürtről lecsipegethetik a szőlőt, a narancsot, mandarint gerezdekre szedhetik, kimagozhatják a szilvát. A nagyobbak felkarikázhatják a banánt, a puhább barackbefőttet, vagy leszűrhetik annak a levét. A fiúk biztosan szívesen törik meg a diót is. A gyümölcssalátára önthetünk mézet, vagy joghurtot. A képen látható változat túrókrémmel készült, amit szőlőlével és juharsziruppal ízesítettek (0,5 kg túróhoz 1 dl piros szőlőlé és 2 ek. juharszirup szükséges).
Sült alma
Add a gyerekeknek az almákat, hogy jó alaposan mossák és töröljék szárazra őket. A megtört diót segíthetnek kiszedni a héjából és (aprítógép híján) két konyharuha között húsklopfolóval apróra kalapálni. Erre csorgathatják a mézet és szórhatnak egy kis fahéjat, majd mindezeket összekeverve megtölthetik vele a félbevágott, kimagozott almákat. Aztán mehet is a sütőbe! Elegánsabb változat esetén az almát így is meg lehet tölteni:
Tejbegríz gyümölcskompóttal
A szilvás változatnál a gyerekek előkészíthetik a szilvát – azaz megmoshatják, kimagozhatják, a nagyobbacskák még fel is kockázhatják. Kevés vízzel és fahéjas cukorral pár perc alatt kicsit összefőzzük. Ezt kell a kész tejbegríz tetejére kanalazni. A tejbegríz készítésénél segíthetnek a tej kimérésében, és megszámolhatják mennyi kanál cukor és gríz kerül bele.
Az almás változatnál a felszeletelt almát mézzel, 4 ek. vízzel és fahéjjal főzzük kompóttá.
- A gyümölcsök mosása, törlése, darabolása, szeletelése mind-mind ügyesíti a kis kezek mozgását.
- A konyhában az ízek, illatok, formák, és kompozíciók látványa a sok-sok ismeret érzékszervekkel való befogadását segíti.
- Válogatás, méricskélés, sorbarendezés, a konyhai műveletek logikai sorrendje – ezek pedig a matematikához tartoznak.
- Anyával, apával, testvérekkel együtt sütni-főzni az egyik legjobb élmény
- Egy tálcára öntsetek ki egy kis lisztet. Nagyon jó móka ebbe rajzolgatni vonalakat, formákat, ábrákat, később betűket.
- Emlékeztek még a gyümölcsös játékokra? Az ízlelős kitalálót bármilyen élelmiszerrel eljátszhatjátok! Kösd be a gyerkőc szemét és adj a szájába mindenféléből egy kis falatot (sajt, felvágott, zöldség, kiskanállal tejföl, joghurt, pici citromlé, vagy ami akad otthon)!
- Ugyanezt a játékot játsszátok el úgy, hogy csak „szimatolni” szabad: meleg kakaót, őrölt fahéjat, félbevágott citromot, ecetet, teafiltert, vaníliás cukrot, óvatosan a borsot…stb.

Nézd meg a
gyümölcsökkel
kapcsolatos
nyomtatható
játékokat!
✅Gyümölcsök válogatása
✅számlálás
✅sorozat alkotás
✅finommotorika
Tudd meg, hogy melyek óvodás gyermeked legfontosabb képességei, amelyek fejlődésére szülőként nagyon fontos odafigyelned!
Olvasd el az egyszerű tippeket, amelyeket tehetsz érte a mindennapokban!
