Talán már tudjátok, hogy a krepp-papír víz hatására kiengedi a színét. Ezt a tulajdonságát nagyon jól felhasználhatjuk érdekes képek megalkotásához. A krepp-papírból vágjatok, vagy tépkedjetek csíkokat és ragasztgassátok fel egy lapra. Csak a két szélén kell egy picit beragasztózni, hogy éppen csak a papíron maradjon.
Ezután nincs más dolgotok, mint kitenni az esőbe a lapot és figyelni, hogyan változik színes képpé.
Sajnos a színek egy kicsit megfakulnak, ha túl sokáig hagyjuk az esőben a papírt. Ezért mindig csak élénk színű krepp-papírt használjatok. A sárga, halvány rózsaszín és más világos árnyalatok alig észrevehető nyomot hagynak.
Ha nagyon esik az eső 1-2 perc alatt kiengedi a színét a krepp-papír. Igazából az a legjobb, ha a gyerekek ott guggolhatnak mellette és figyelhetik, ahogyan szétfolynak és keverednek a színek. Bár a ragasztó pöttyök fehérek maradnak, szerintem ez nem zavaró, annál érdekesebb a kép. Ha eléggé elázott a papír, óvatosan emeljétek fel és bent papírtörlőn, vagy újságpapíron szárítsátok meg. Természetesen az elázott csíkokat óvatosan vegyétek le.
Attól függően, hogyan helyezitek el a csíkokat, sokféle mintát készíthettek.
Ha karikákat vágtok, foltos képet kaptok. Ahol a fehér csíkok látszanak, ott nem ért a színes krepp-papír a fehér lapra. Ezért érdemes kicsit lenyomkodni, amikor már vizes lesz.
Mire megszáradnak a képek, észrevehetitek, hogy a hátulján ugyanúgy meglátszik az összes szín. A vizes papíron átszivárgott a festék, így befestette a lap hátulját is. Még egy érdekes ötlet: ha vékony gyertyával firkálgattok a fehér lapra, mielőtt még rátennétek a színes darabokat, a kész festményen meglátszanak a fehér vonalkák. (Talán nektek jobban sikerül.)
Talán első pillantásra azt gondolod, hogy semmire – azon kívül, hogy egy ideig leköti a gyerekeket. Valójában minél több lehetőséget kapnak óvodás korban a kisgyermekek arra, hogy a közvetlen környezetüket tevékenyen megismerjék, annál több ismeret fog rögzülni bennük.
Az eső átvarázsolja a színeket a fehér lapra, és ez a kicsik számára érdekes, szórakoztató elfoglaltság. Ebből a játékos tapasztalatból pedig később valódi tudás lesz – a színek ismerete, a víz tulajdonságai, hatása a különböző anyagokra…mind benne vannak ebben az egyszerű kis játékban.
Készíts időjárás-órát
a gyerekeknek!
Legyél a Játéktár tagja!
Tudd meg, hogy melyek óvodás gyermeked legfontosabb képességei, amelyek fejlődésére szülőként nagyon fontos odafigyelned!
Olvasd el az egyszerű tippeket, amelyeket tehetsz érte a mindennapokban!