Mindannyian szeretjük tudni még felnőttként is, hogy mi fog történni a következő napokban, milyen eseményekre kell számítanunk. A gyerekek életében különösen fontos, hogy felkészülhessenek a napi eseményekre, hiszen ez biztonságot ad számukra.
Az idő múlását óvodáskorban még nehezen értik meg a gyerekek, mivel fogalmi gondolkodásuk még kialakulatlan. Sok játékos ötlettel viszont segíthetünk nekik abban, hogy a hét napjait megismerve jobban megértsék a körülöttük zajló történéseket, amelyeknek ők is részesei, és ne érje őket váratlanul egy-egy esemény.
Az alábbi ötletektől tehát ne azt várd, hogy gyorsan megtanulják majd a hét napjait a gyerekek, inkább az legyen a szándékod, hogy segítséget adj abban, hogy biztonságban érezzék magukat a napok során: amennyire lehet, tudják, mi fog aznap történni.
Vizuális segítség
Mivel az ovisok még olvasni nem tudnak, a legegyszerűbb módszerek egyike, amikor egy bizonyos színt társítunk az egyes napokhoz. Egy ilyen színes naptárt érdemes egy jól látható helyen elhelyezni, hogy minden nap rá tudjanak pillantani.
Ezen a képen is láthatsz egy ilyen ötletet:
A hétvégi szabadnapok akár egyforma színűek is lehetnek, így a gyerekek egy idő után megjegyzik, hogy például a szombat-vasárnapot jelölőt „zöld” napokon nem kell oviba, suliba menni.
A színes naptárban a színekhez kapcsolódva óhatatlanul előkerülnek majd a napok megnevezései is. Egy egyszerű játék során ezt is gyakorolhatjátok. Készítsetek színes papírcsíkokból füzért, a napok és színek sorrendjének megfelelően!
Amikor készítitek, próbáljátok meg a színeket többször is ugyanolyan sorrendben egymásba fűzni és elismételni a napok neveit.
A kész füzért akár fel is akaszthatjátok a hetirend fölé-alá – így is rögzülnek a színek és a napok megnevezései.
Azért a kisebbek nagyon örülnek, ha a saját elképzelésük szerint fűzögethetnek papírláncot, természetesen ilyenkor hagyd őket nyugodtan alkotni.
Akár egy papírtányért is kifesthettek annak megfelelően, nálatok mely napokat milyen színnel jelöltök. A papírtányér megfelelő részeire aztán akár kis képeket is ragaszthattok az adott napi tevékenységeknek megfelelően.
Hasonló „színes” ötlet, amikor a megegyező színű ruhacsipeszeket kell felcsíptetni a naptárra. Olvasni tudó gyerekeknek már a napok neveit is felírhatjátok a csipeszekre.
Nyomtass káryákat a napi rutin elkészítéséhez!
Legyél a Játéktár tagja!
Mozgásos ötletek
Iskolás életkorban is igaz, hogy minden megtanulni való dolog sokkal hamarabb rögzül, ha mozgást kapcsolunk hozzá. Ezt alkalmazhatjuk a hét napjainak megtanulásakor is.
Kezdhetitek a legegyszerűbb módon: amikor elsoroljátok a napokat, mindegyikre tapsoljatok egyet! Egy egyszerű mondókát is mondhattok hozzá:
Hétfő, kedd,
Szerda, csütörtök,
Péntek, szombat, vasárnap,
Jó dolgunk van,
Mint erdőn a madárnak!
Egy kis nehezítéssel: mondjátok el a hét napjait úgy, hogy egyet tapsoltok, egyet pedig a térdetekre csaptok!
Tehát: hétfő – taps, kedd – térdre ütés, szerda – taps, csütörtök – térdre ütés …és így tovább!
Próbáljátok ki, hogy úgy soroljátok fel a napokat, hogy leguggoltok, majd felálltok.
Hétfő: guggolás, kedd: felállás, szerda: guggolás…stb.
Próbáljatok ki egyéb mozgásformákat is: ugorjatok-, dobbantsatok, lépjetek, koppintsatok a hét napjaira!
Az ugróiskola is egy jó módszer: miközben ugráltok, mondjátok a hét napjait. Nagyobb iskolások visszafelé ugrálva visszafelé is elsorolhatják.
Dobjatok labdát egymásnak és soroljátok egymás után a hét napjait! Ehhez is használhattok rövid mondókákat. Ekkor egyikőtök mondja a napot, másik az utána következő szót. Például:
Hétfő hetibe,
kedd kedvibe,
szerda szeribe,
csütörtök csűribe,
péntek pitvarába,
szombat szobájába,
vasárnap a verpeléti vásárba.
Iskolásoknak: a gyerekek álljanak sorba egy-egy papírlappal a kezükben, amelyre a hét egy napját írtuk fel. A többiek segíthetnek nekik, hogy a helyes sorrendbe álljanak.
Mese
Mint minden ismeret, a hét napjai is könnyen megmaradnak a gyerekekben, ha mese közben többször hallják azokat.
Nagyon jó ötlet a hét napjainak a megtanulásához Eric Carle: A telhetetlen hernyócska c. meséje.
Ez a mese egy kis hernyóról szól, aki minden nap evett valamilyen finomságot. Olvasd el a mesét itt.
Akár egy ilyen kis hernyót is készíthettek, amely hét kis részből áll, mindegyik részben belerajzolva, hogy aznap mit evett meg.
Ez az ötlet is hasonló, csak itt lapozható módszerrel követik egymást a hét napjai:
Meséljétek el A hét napjainak meséje című diafilmet! Itt találod meg, vagy akár a lenti videóban is láthatod.
Zelk Zoltánnak is van egy kedves meséje a hét napjairól.
Olvasd el a Mesemorzsa oldalán!
Nyomtasd ki a meséhez tartozó képeket!
Ismerkedjetek meg a hét napjaival a telhetetlen hernyócska segítségével!
A képeket a Játéktár tagjaként tudod letölteni.
Dalok
A fülbemászó dalocskák is segíthetnek a gyerekeknek, hogy megismerjék, megjegyezzék a hét napjait.
Laurencia dal
Ez a dal nagyon jó figyelem-fejlesztő játék. Éneklés közben a hét napjaira és a Laurencia szóra is le kell guggolni. Kisebbeknél játszhatjátok úgy, hogy csak a hét napjaira guggoltok le. Mire a vasárnaphoz értek, garantált az izomláz! Itt meg tudod hallgatni a dalt és a szöveget is megtanulhatod:
Itt is találsz egy kedves kis gyerekdalt:
Tegnap és holnap
Milyen nap van ma? Milyen nap volt tegnap? Milyen nap lesz holnap?
A tegnap és a holnap fogalmakat igazán csak iskolás korban fogják megérteni a gyerekek. Segítségükre lehet ehhez egy hasonló forgatható naptár a hét napjaival:
A lap tetején az aznapi napot jelöli a felirat (Today is), balra tőle a tegnap (Yesterday was), jobbra pedig a következő, holnapi napot mutatja (Tomorrow will be).
Ezt az órát úgy tudod elkészíteni, hogy egy körlapra a képen látható módon felírod a hét napjai, majd egy Milton kapoccsal rögzíted egy másik nagyobb kartonlapra. A Milton kapocs két szárát – miután átszúrtad a körlapon és a kartonlapon is – hátul szét kell nyitni, így megtartja a körlapot, de tudod forgatni is az órát.
Készíts képes hetirendet a gyerekeknek!
Segíts nekik megérteni az idő múlását!
A hozzávalókat a Játéktár tagjaként tudod letölteni.
Tudd meg, hogy melyek óvodás gyermeked legfontosabb képességei, amelyek fejlődésére szülőként nagyon fontos odafigyelned!
Olvasd el az egyszerű tippeket, amelyeket tehetsz érte a mindennapokban!